12. apríl 2017 Blog

Leadership: Rozhodujúce 1-on-1 meetingy pre váš tím

Leadership: 1-on-1 meeting medzi manažérom a zamestnancom vedený v priateľskom duchu

Prečo sú 1-on-1 meetingy rozhodujúce pre úspech vášho biznisu? Pretože sú skvelou príležitosťou na získanie spätnej väzby, koučovanie, budovanie podpory zo strany manažérov, či diskutovanie o všetkom, čo je pre vás a vašich zamestnancov dôležité. Sú tiež šancou na upevnenie vzťahov medzi manažérmi a zamestnancami.

V tomto článku sa budeme venovať meetingom z manažérskej pozície. Ako by mali meetingy viesť, prečo sú dôležité a čo im môžu priniesť. Avšak “stay tuned” príde rad aj na zamestnancov a užitočné, či dokonca potrebné rady pre nich. 

Prečo pravidelné 1-on-1 meetingy?

Existuje niekoľko kľúčových bodov v oblasti Leadershipu, ktorými sa odlíšite od iných manažérov. Jedným z nich sú pravidelné 1-on-1 meetingy s vašimi zamestnancami. Možno ste si doteraz mysleli, že rôzne stretnutia tímov, brainstromingy, porady či občasné rozhovory sú kľúčom k úspechu. Žiaľ, vyvedieme vás z omylu - nič z toho sa nevyrovná 1-on-1 meetingu. 

Tu sú 4 dôvody, prečo by mali manažéri pravidle organizovať 1-on-1 meetingy 

 1. Pravidelný rozhovor 1-on-1 zvyšuje produktivitu, spoľahlivosť a osobný rozvoj zamestnanca.
 2. Leadership si vyžaduje budovanie pevných vzťahov. Musíte pochopiť jedinečnosť, individuálne potreby a ciele každého člena vášho tímu.
 3. Je oveľa pravdepodobnejšie, že v súkromí vám zamestnanci skôr povedia ich názory a získate tak od nich úprimnú spätnú väzbu.
 4. Je pravda, že 1-on-1 meetingy zaberajú manažérom čas. Avšak ich premyslená štruktúra v konečnom dôsledku zvyšuje produktivitu vašich zamestnancov a tým šetrí váš čas.

Efektívne 1-on-1 meetingy si vyžadujú prípravu. Nasledujúce body vám môžu pomôcť, aby ste vašich zamestnancov zaujali, ocenili a tým aj motivovali k stále lepším a lepším výkonom a spokojnejšiemu pôsobeniu vo vašom tíme. Ani vy neodídete naprázdno - zistíte, ako fungujú veci vo vašom tíme, čo treba zmeniť a čo naopak meniť nikdy netreba. 

Ako by mal vyzerať 1-on-1 meeting?

V prvom rade sa pokúste viesť všetky vaše 1-on-1 meetingy so zamestnanci v neformálnom a priateľskom duchu - zamestnanci sa vám tak viac otvoria a budú sa cítiť príjemnejšie. Nájdite tiež vhodné miesto - uzavretá zasadačka, prechádzka či napríklad kaviareň.

Ako manažér by ste sa mali ujať vedenia meetingu. Záleží to však na tom, s ktorým zamestnancom máte stretnutie - niektorí z nich viesť nepotrebujú, chcú a vedia rozprávať sami. Na každý 1-on-1 meeting si pripravte témy a otázky, ktoré vás aktuálne zaujímajú, na ktoré potrebujete odpoveď a pýtajte sa. 

Inšpirujte sa.

1. Tímová spolupráca a vzťahy

Tímovú produktivitu a spoluprácu môžete zdokonalovať prostredníctvom zlepšenia medziľudských vzťahov medzi členmi tímu. Pokúste sa klásť také otázky, ktoré odhalia čo najviac. Napríklad:

 • Kto ťa v tíme inšpiruje a prečo? Koho názory rešpektuješ a koho naopak nie? 
 • Je niekto, s kým sa ti zle pracuje? Vieš mi povedať, prečo?
 • Myslíš si, že dostávaš dostatočnú spätnú väzbu? Dostávaš ju aj od iných ľudí?
 • Máš nejaké nápady na zlepšenie spolupráce celého tímu?

2. Spokojnosť a radosť zamestnancov v tíme

Osobná spokojnosť a radosť zamestnancov zo svojej práce má dokázateľný vplyv na produktivitu a angažovanosť do firemných procesov. Využite preto príležitosť neformálneho rozhovoru pri 1 on 1 meetingu. Môžete sa opýtať napríklad:

 • Si spokojný s náplňou tvojej práce? Prečo áno / Prečo nie? 
 • Čo ťa na tvojej práci najviac baví?
 • Aké projekty ťa bavia? Čo ťa motivuje k práci na projekte?

3. Leadership - Krátkodobé ciele

Zistenie krátkodobých cieľov vašich zamestnancov vás udrží informovaných o ich pokrokoch či naopak frustráciách z projektov. Práve frustráciu je dôležité riešiť včas. Skúste otázky ako:

 • Ako ide projekt? Vieme ti pomôcť?
 • Má projekt nejaké prekážky? Čo sa dá urobiť, aby sme ich čím skôr odstránili?
 • Na akých projektoch by si chcel najbližšie pracovať?

4. Leadership - Dlhodobé ciele

Dlhodobé ciele sú dôležité pre pocit naplnenia a šťastia zamestnanca. Vaši zamestnanci chcú aj vďaka svojej práci smerovať k ich životným cieľom. Pýtajte sa ich na ne a zistite, či ich súčasné práca zapadá do ich konceptu. Skúste napríklad:

 • Kam by si sa chcel vo firme posunúť?
 • Darí sa ti dosahovať tvoje dlhodobé ciele?
 • Ktorá časť tvojej práce najviac zodpovedá tvojim cieľom?
 • Na akých projektoch by si sa chcel zúčastniť, aby si sa pohol správnym smerom?

5. Osobnostný plán rozvoja

Chcete zistiť, či sa členovia vášho tímu učia a rozvíjajú svoje schopnosti tak, ako by ste si predstavovali? Tieto otázky vám pomôžu dozvedieť sa viac o ich motivácii:

 • Myslíš si, že sa v práci učíš nové veci? Čo nové si sa naučil v poslednej dobe? O ktorých oblastiach by si sa chcel dozvedieť viac?
 • Od koho v tíme sa chceš učiť? Od koho dostávaš relevantnú a hodnotnú spätnú väzbu?
 • Je spätná väzba užitočná pre tvoj osobný rozvoj?
 • V akej oblasti by si sa chcel ešte rozvíjať?

6. Spätná väzba na spôsob riadenia manažéra

Pre manažéra by malo byť dôležité, aby vedel, čo si o ňom a jeho Leadershipe myslí jeho tím. Je náročné získať úprimnú spätnú väzbu, obzvlášť z očí do očí. Preto nastavte správny tón a vyberajte otázky múdro, napríklad:

 • Čo môžem urobiť ako manažér, aby sa ti pracovalo lepšie?
 • Čo sa ti páči na mojom spôsobe riadenia? Čo sa ti naopak nepáči?
 • Chcel by si, aby som ti s tvojimi úlohami a projektmi pomáhal viac?
 • Ako ťa môžem viac podporiť?
 • Je niečo, čo by som mohol robiť lepšie? 
 • Nastali situácie, keď som ti mohol byť viac nápomocný? Aké? 

 

1-on-1 meeting ukončite vždy tým, že si poviete kroky do ďalších týždňov. Veď predsa - bez akcie, nie je rekcia a tým ani žiadne napredovanie. Bez napredovania nie je žiadna zmena. A ak sa nič nezmení, pracovné a osobnostné potreby vašich zamestnancov nebudú naplnené, čo môže viesť k frustrácii, ktorej sa chce každý manažér a zamestnanec vyhnúť. 

A na záver - najdôležitejšie je počúvať. Je potrebné, aby sa vaši zamestnanci cítili byť vypočutí, mali motiváciu rozvíjať sa a napredovať.